کیش

سلام دوستان نازنینم. هفته پیش من و دو تا از شاگردام که شما خوب میشناسیدشون (نادیا و نسیم) رفتیم کیش. جاتون سبز, فوق العاده بود و خیلی هم خوش گذشت. همین مسافرت سه روز و نیمه سببی شد برای اینکه توضیحاتی هم راجع به این جزیره زیبا اما تا حدی کسل کننده بهتون بدم. فقط دو تا پیشنهاد دارم براتون. اول اینکه اصلا تنهایی یا با کسانی که حال و هواشون مثل حال و هوای شما نیست به این جزیره نرید و دوم اینکه بیشتر از سه روز نمونید. دیگه میل خودتونه من آنچه شرط بلاغ است گفتم.

        

کیش جزیره‌ای از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند . شکل این جزیره بیضوی مانند است و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده‌است. این جزیره یک میلیون نفر گردشگر را سالانه به خودجذب می‌کند.

از آنچه در کتب تاریخی نقل شده است بر می‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره بدست خلفای اموی افتاده است. این وضع تا سال ۲۴۹ هجری قمری ادامه یافت. در این سال یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین من جمله کیش را مسخر خود ساخت.

جزیرهٔ کیش جزیره‌ای بیضی شکل با محیط ۴۴ کیلومتر می‌باشد و با طولی در حدود ۱۵٫۴۵ کیلومتر و عرضی حدود ۷٫۵ کیلومتر، مساحتی معادل ۹۰ کیلومتر مربع دارد. ارتفاع بلندترین منقطه این جزیره حدود ۳۵ متر از سطح دریا می‌باشد. همچنین جزیرهٔ کیش فاقد رودخانه دائمی بوده و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد.

مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی ۱۰۵۲ کیلومتر، تا بوشهر از راه دریایی ۶۷۵ کیلومتر، تا بندر عباس ۲۵۰ کیلومتر، تا بندر لنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر است. همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیرهٔ کیش، بندر چارک می‌باشد که با این جزیره ۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

جاذبه‌های تاریخی

 

شهر باستانی حریره

از جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به حریره، پایاب و کاریز اشاره کرد.  حریره، نام شهر ویرانه‌ای است خالی از سکنه و مربوط به دوران قیاصره که نام آن از نام بانویی که ملکه شهر بوده برگرفته شده است.هم‌اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است. مهمترین ابنیه کشف شده در این مجموعه عمارت اعیانی، حمام، آب‌انبار، قنات و بقایای مسجد جامع حریره می‌باشند.

جاذبه‌های گردشگری

جزیره کیش به دلیل ماهیت گردشگری خود، طی سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر آثار تاریخی که مورد توجه گردشگران است، پارک‌های ساحلی و تفریحی مانند پارک هنر، ساحل مرجانی، سواحل ماسه‌ای-مرجانی، باغ وحش، آکواریوم، باغ پرندگان، دلفیناریوم، کشتی‌های تفریحی و همچنین کشتی به گل نشسته یونانی از دیگر دیدنی‌های کیش می‌باشند.جزیره کیش دارای بیش از ۸۲۰۰ تخت اقامتی است که بیشترین تراکم امکانات اقامتی در ایران را داراست. جزیره کیش سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر خارجی و داخلی است؛ عدم نیاز به اخذ ویزای ورود برای کلیه اتباع خارجی، یکی از دلایل اقبال گردشگران خارجی است.پلاژهای بانوان و آقایان، امکانات سوارکاری، پیست ۷۰ کیلومتری دوچرخه‌سواری، کارتینگ، باگی، غواصی، جت‌اسکی و اسکی روی آب نیز از دیگر امکانات گردشگری جزیره کیش است.همچنین موقعیت منطقه آزاد اقتصادی این جزیره باعث شده تا مراکز خرید این جزیره به یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش تبدیل شود. از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه می‌توان به نبود هرگونه چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی در خیابانها و جاده‌های کیش و همچنین وجود بزرگترین پرچم ایران در این جزیره اشاره کرد. اینم عکسش که خودم گرفتم:

مراکز آموزشی

جزیره کیش دارای دانشگاه‌هایی است که اکثراً به دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران وابسته‌اند. این دانشگاه‌ها اکنون دوره‌های بین الملی کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد را در رشته‌هایی مانند IT ،MBA و مهندسی برقوالکترونیک را با همکاری دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه MMU مالزی و دانشگاه موناش (Monash) استرالیا برگزار می‌کند.

اینم یه شعر قشنگ که وقتی رفتیم و درخت سبز جزیره رو با اون همه پارچه که بهش بسته بودن دیدیدم به یادم اومد. نمیدونم درخت میتونه حاجت بده که این همه پارچه بارونش کردن؟ اگر میتونه پس جای خالق درخت کجای زندگی ماست؟

/ 31 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

سلام .[گل] کاش میشد همچو آواز خوش یک "دوره گرد" زندگی را بار دیگر ، دوره کرد . . . اگه مات میشدم که دیگه نمیتونستی منو بخونی . الهی من دورت بگردم . . . . . ولی آخه با کدوم بنزین؟ [شوخی] [لبخند][خداحافظ]

محمد

حکایت از چه کنم سینه سینه درد اینجاست هزار شعله ی سوزان و آه سرد اینجاست نگاه کن که ز هر بیشه در قفس شیری ست بلوچ و کرد و لر و ترک و گیله مرد اینجاست بیا که مسئله بودن و نبودن نیست حدیث عهد و وفا می رود نبرد اینجاست بهار آن سوی دیوار ماند و یاد خوشش هنوز با غم این برگ های زرد اینجاست به روزگار شبی بی سحر نخواهد ماند چو چشم باز کنی صبح شب نورد اینجاست جدایی از زن و فرزند سایه جان ! سهل است تو را ز خویش جدا می کنند ، درد اینجاست [لبخند]

محمد

سلام آبجی آزاده شبت بخیر خوبی مهربان[لبخند]

حسین

تا از پشت این توری بلور دستانت را تیمم کنم.......[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

حسین

سلام بانو سرت سبز و دلت خوش باد درود و بدرود

نوید

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام آن سوی نامه های دیر به دیر آن سوی سلام های دیر به دیر دیر دیر است با این همه این همه حرف های دیر گرچه دورم گرچه دیرم اما سلام یک سلام سیر [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

امیر

سلام . [گل] راستی دوستم داره پایان نامشو می نویسه ام بی آی ارشد کیش خونده . اهل اماراته و دوبی میشینن. راستش من که بچه به سالمی اون ندیدم . یه ندا میدادی معرفیتون می کردم تا همه جا رو نشونتون بده . [لبخند][خداحافظ]

امیر

سلام آزاده خانم . [گل] آپم ....... [لبخند][خداحافظ]

اشکان محمدی

سللام دوست 360ی [لبخند] خوبین؟ از خوندن سفرتون به کیش لذت بردم. شاد و پیروزو پر توان باشین[گل]