شیراز و HAPPY VALENTINE

من و پنج تا از شاگردام, آمنه, سپیده, پریسا, زینب و نغمه قراره برای سه روز بریم شیراز. پنجشنبه ٢٢/١١/ ٨٨ ساعت ٩:٢٠ شب پرواز داریم به شیراز و یکشنبه ساعت ٧:۴٠ شب برمی گردیم. خواستم از همین جا از تمام دوستانم دعوت کنم اگر دوست دارن بیان اینجوری هم همدیگر رو میبینیم و هم خیلی بیشتر بهمون خوش میگذره. این پست خیلی قرار نیست طولانی باشه فقط یه اطلاع رسانی و یه دعوت دوستانه فقط گفته باشما اگر میخواین بیاین باید زود بجنبید چون بلیط نیستا نیشخند و مکان هم ممکنه براتون سخت گیر بیاد. راستی دعا کنید برف یه جاهایی باریده باشه، آخه من تا حالا برف ندیدم. اصلا شیراز رو بیشتر به این دلیل انتخاب کردم که سپیدان برف باریده و بسیار زیباست.

و چون روز Valentine نیستم که بخوام آپ کنم از الان این روز رو تبریک میگم. و تاریخچه نامگذاری این روز رو براتون میگم، یادم میاد همیشه این روز سر کلاس از بچه ها میخواستم تاریخچه رو برام بگن به انگلیسی. پیشاپیش تبریک میگم به تمام شما که دوستتون دارم و به اون کسی که شاید خودش ندونه چقدر برام عزیزه و چقدر دوستش دارم اما سرشار از محبته و بسیار دوست داشتنی و مهربان.

تاریخچه ولنتاین 

روز ولنتاینشاید روزی ولنتاین شد که رومی ها در 15 فوریه هر سال جشن لوپرکالیا را برگزار میکردند

آنها عقیده داشتند الهه لوپرکالیا، گله های چوپانان را از شر گرگان گرسنه حفظ میکند. در مراسمی که برای بزرگداشت این الهه برگزار می کردند، دختران رومی نام خود را روی برگه ای می نوشتند و در جعبه مخصوص می انداختند، پسران از داخل جعبه، اسمی بیرون می کشیدند و برای یکسال با آن دختر دوست می ماندند. این دوستی معمولا به ازدواج منجر می شد.

پس از رواج مسیحیت، این آیین خرافاتی به مراسم روز "سنت ولنتاین" تغییر نام داد، اما همچنان قرعه کشی اسم ادامه داشت.

در تاریخ، هفت مرد با نام "سنت ولنتاین" وجود دارند.یکی از آنها، قدیسی است که در قرن سوم میلادی و زمان پادشاهیکلادیوسدوم زندگی می کرده است. وقتی کلادیوستصمیم گرفت سپاهی عظیم تشکیل دهد، عده ای از مردان ترجیح دادند در کنار خانواده خود باشند و از دعوتکلادیوسبرای پیوستن به سپاه استقبال نکردند. این موضوع کلادیوس را به خشم آورد به نحوی که ازدواج را ممنوع کرد و با باطل اعلام کردن نامزدی ها، قصد داشت دلبستگی مردان به خانواده هایشان را کم کند.سنت ولنتاین، اما، با این اقدام مخالف بود و آن را غیر منصفانه می دانست، به همین دلیل مخفیانه، دختران و پسران را به عقد هم در می آورد.کلادیوسهنگامیکه از این موضوع با خبر شد، دستور قتلولنتاینرا صادر کرد. به این ترتیبسنت ولنتاینروز14فوریهاعدام شد و دوست دارانش جسدش را در باغ کلیسایی در شهر رم به خاک سپردند.

در روایتی دیگرسنت ولنتاینکه به خاطر کمک به مسیحیان، به زندان افتاده بود، در آنجا،عاشق دختر زندانبان میشود. کلادیوسدستور اعدام او را در 14 فوریه سال 269 میلادی صادر می کند.سنت ولنتاین،پیش از اعدام شدن، نامه ای عاشقانه برای دختر زندانبان می نویسد، با این امضا :

                                            از طـــــرف ولنتـــاین تــــو

به گواهی کتاب تاریخ تمدن( اثر ویل آریل دورانت)، سنت ولنتاینحامیعشاق بوده است، بطوریکه در سال 496،گلاسیوس، پاپ اعظم، 14 فوریه یعنی روز اعدام شدنسنت ولنتاین را روز عشاق تعیین کرد و نام آن راولنتاینگذاشت روزی که پیغام هایعاشقان رد وبدل میشود.

¯سنت ها و اعتقادات قدیمی¯

در اروپا 14 فوریه را روز جفت گیری پرندگان می دانند. در انگلستان تعدادی از کودکان با پوشیدن لباس بزرگ تر ها از خانه ای به خانه می رفتند و شعری در ستایشسنت ولنتاینمی خواندند.

در فرانسه، پسران اسممعشوقه خود را روی بازوی لباسشان می نوشتندتا به همه بگویند: از حس من آگاه شوید! در بعضی دیگر از کشور های اروپایی، دختران جوانلباسهایی را که در روز ولنتایناز پسران هدیه گرفته بودند، نگاه می داشتند که این به معنی پاسخ مثبت به در خواست ازدواج بود.

داستان هایی هم درباره این روز وجود دارد. اینکه اگر سینه سرخ از بالای سر دختری عبور کند او با یک ملوان ازدواج میکند و اگر گنجشک عبورکند، همسرش مرد فقیری میشود و اگر آن پرنده سهره طلایی باشد، آن دختر با مردی پولدار ازدواج خواهد کرد.

¯سمبل ها و نشانه ها¯

نوار و روبان قرمز:به زمانهای قدیم بر می گرده که شوالیه ها هنگامی که عازم جنگ بودند؛ نوار و یا روسری ازمعشوقهخود دریافت می کردند و آنرا به یادگار با خود میبردند. الهه عشق: یک الهه اسطوره ای است که او را پسر ونوس می دانند و این نام به لاتین به معنای آرزو طلب و درخواست است.پسری کوچک و عریان با دو بال و لبخندی موزیانه و یک تیر و کمان. و هر گاه تیر خود را به سمت قلب کسی نشانهبگیرد او عاشق می شود.

و همچنین گل رز که بی شک مشهورترین گل است و بیان کننده عشقکه در بیشتر اوقات به صورت ناشناس فرستاده می شود.

 

¯ولنتاین از نوع چینی!¯

در چین افسانه ای خاص وجود دارد که نمادی از عشق است و با روز ولنتاین یکی است، هفتمین روز از هفتمین ماه در تقویم چینی( برابر با 14 فوریه میلادی) به نام Qi Qiao Jie نامگذاری شده است. روایات زیادی در مورد این روز وجود دارد. بکی از این روایات مربوط به الهه بهشت و هفت دختر اوست، که برای آبتنی به زمین می آمدند، و در یکی از روزها گله داری به نام Niu Lang لباسهای آن ها را بر میدارد.الهه و هفت دختر برای پس گرفتن لباس هایشان تصمیم میگیرند، زیباترین دختر را که کوچکترین هم بود نزد گله دار بفرستد، هنگامی که این دو یکدیگر را میبینند،عاشق هم میشوند. الهه بهشت به این دو اجازه می دهد، سالی یکبار در هفتمین روز از هفتمین ماه تقویم چینی، یکدیگر را میبینند و در این روز پرنده ای از بال خود پلی می سازد،تا دختر بهشت از آن عبور کند ومعشوقخود را ببیند.
روز ولنتاین ابتدا فقط در کشور روم رواج داشت اما کم کم به تمام کشور های اروپایی منتقل شد و با برگزاری مراسم در کشور های اروپایی و آمریکایی، می بینیم که این روز جهانی شده است.

۲۵ یا 26 بهمن روز  ولنتاین(والنتاین - Valentine ) است.روز عشق یا روز عاشق ها! شاید بد نباشه شما هم در این روز به کسانی که دوستشان دارید هدیه ای بدهید! خیلی مهم نیست که چرا این روز، یا چرا نام ولنتاین، شما به هر مناسبتی می توانید دوستان و عزیزان خود را خوشحال کنید، ولی در روزی که همه به یکدیگر هدیه می دهند، شما هم محبت را مزه کنید.

/ 23 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

سلام. يه پيشنهاد. سپيدان دو تا پيست اسكي داره كه يكي به "پيست اسكي سپيدان يا تربيت بدني" و ديگري به "پيست اسكي پولادكف" شهرت دارن. پيست سپيدان 5 كيلومتري شهر اردكان و پيست پولادكف 15 كيلومتر شهر واقع شدن. اما ازون جا كه ارتفاع پيست پولادكف بلندتر و منطقه اش برف گير تره و با توجه به اين كه امسال زمستان سردي رو پشت سر نگذاشتيم پيشنهاد مي كنم به پيست پولادكف بريد تا حتما برف مناسب براي اسكي يا تيوپ سواري يا حتي برف بازي ساده داشته باشيد. در ضمن پيست پولادكف امكانات خيلي بيشتري از قبيل تله كابين، موتور برفي، رستوران و ... داره. هر چند كمي گرون تره اما حالا كه داريد از بندرعباس وقت مي ذاريد من پيست پولادكف رو پيشنهاد مي كنم[لبخند] اين هم پيش بيني 6 روزه ي هواي پيست پولادكف: http://www.snow-forecast.com/resorts/PooladkafSkiResort/6day/bot اگه سرعت خوب داريد و فيلتر شكن هم داريد اين ويدئو رو هم مي تونيد ببينيد: http://www.youtube.com/user/PooladkafSkiResort#p/u/1/ZA1PGeQBA_4 سفر خوبي داشته باشيد[گل]

محمد(سلام بر زندگی)

تو قله ی خیالی و تسخیر تو محال بخت منی که خوابی و تعبیر تو محال ای همچو شعر حافظ و تفسیر مثنوی شرح تو غیر ممکن و تفسیر تو محال عنقای بی نشانی و سیمرغ کوه قاف تفسیر رمز و راز اساطیر تو محال بیچاره ی دچار تو را چاره جز تو چیست ؟ چون مرگ ، ناگزیری و تدبیر تو محال ای عشق ، ای سرشت من ، ای سرنوشت من ! تقدیر من غم تو و تغییر تو محال قیصر امین پور[گل]

محمد(سلام بر زندگی)

سلام دوست مهربون شبت بخیر خوبی؟ ایشالا سفر خوش بهتون گذشته ولنتاین مبارک[هورا]

حسین

سلام بانو سرت سبز و دلت خوش باد خیلی ممنون بخاطر شماره تلفن اما پرشین بلاگ اول فیلترمان کرد و بعد حذف! شماره هم همانجا حذف شد. ترسیدم دیگر پیدایتان نکنم بخاطر همین آدرس ایمیلم را هم می گذارم فردا که بهار آید ازاد و رها هستیم [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

سيب آبي

سلام جدي تو تا حالا برف نديدي ؟؟ بلند شو بيا اينجا ببريت پيست ، كه توي برف غرق بشي!!

ویسپوران

خداییش اینقده سر خودت رو شلوغ کردی که من جرات نمیکنم نزدیکت بشم چه برسه به دیگران [نیشخند]